16 Ocak 2012 Pazartesi

Ocak Ayı Deneyimiz (Fasülye)


Oğuz her geçen gün büyüyor ve artık eskisi gibi eğitici kartlar,eşleştirme oyunları,resim çizmek v.s evde oyalanmasını sağlayan oyunlar cazibesini yitiriyor.Yitirmese bile eski hevesine ulaşmıyor maalesef.

Tabi bunun etkisi Ekim ayından buyana tam zamanlı bir kreşe başlaması ve evde yaptığımız birçok şeyi orada da uygulaması.Okulda bu tarz aktiviteleri fazlası ile yaptığından  evde tekrar gibi geliyor ve çok çabuk sıkılıyor.

Bunu fark ettiğimden ve öğrenmenin farklı bir boyutuna geçtiği belirten beyin hücreleri sebebiyle farklı bir şeyler yapıp oğlumun heyecanını biraz körüklemek ve bildiklerini başka metotlarla perçinlemek için  her ay bir veya iki kere çocuk merkezli deneyler yaptırmaya karar verdim.

İlk deneyimiz pamuk içinde fasulye yetiştirme.

Hemen hemen hepimizin ilkokulda mutlaka yaptığı ve su gibi bildiği bir deney.Bu deneydeki soyut amacım sorumluluk bilincini aşılama somut amacımız suyun temel besin kaynağı olduğunu kavrama.

Oğuz bu deneyin her aşamasında yalnızdı.Sadece amaçlara odaklı  ve yapım ile ilgili aşamaları anlattığım cümlelerim deneyine eşlik etti.

Şuana kadar sadece bir kere sulamayı unuttu.Onları çok seviyor ve gözü gibi koruyor.Hele filizlendiğini gördükçe o gözlerindeki pırıltıyı görmek inanılmaz mutluluk.


Deney için;


 1 adet plastik kap, pamuk, bir avuç fasulye, su

Plastik kabın içini pamuk ile kaplayalım. Üzerine fasulyelerimizi serpiştirelim. Daha sonra fasulyelerimizin üzerini bir miktar pamukla örtelim. Son olarak da pamuğun üzerine bir miktar su dökelim ve pamuk kurudukça sulamaya devam edelim. Birkaç gün fasulyedeki değişiklikleri gözlemleyelim.

Pamukların arasındaki fasulyelerin sulandıkça yeşerdiği görülür. Bitkiler de biz insanlar gibi canlı varlıklar olduğu için, su onların da en temel besin kaynağıdır.

Bizim fasulyemiz şu anda bu aşamada iyice yeşerdikten sonra yeniden burada görüşmek üzere.


Deney yapım aşaması ile ilgili Oğuz'un resimleri için bir tık.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder